Boru ve Vana Isıtma Sistemleri

BORU VE VANA ISITMA SİSTEMLERİ

Endüstriyel alanlar başta olmak üzere pek çok farklı yerde boru ve vanaların ısıtılması önemli bir ihtiyaçtır. Boru hatlarının ısıtılması, donmaların önüne geçilmesi ve ısı takibinin başarı ile yapılması gerekir. Boru ve Vana Isıtma Sistemleri, pek çok kuruluşa boru ve vana ısıtıcı sistemlerini (heat trace) entegre ediyor.

Akışkan malzeme transferi sırasında söz konusu materyallerin akışkanlıklarının bozulmaması ve donma tehlikelerinin yaşanmaması son derece önemlidir. İşletmenin yarattığı değer ve ürettiği ürünler de bu çerçevede değerlendirilir. Akışkanların yer aldığı boruların ısı kaybetmemesi ve istenen sıcaklıklarda tutulması, ısıtıcı kablolar ile mümkündür.

Boru Hattı Isıtma Sistemleri ve Isıtıcı Kablo Kullanımı

Son yıllarda endüstriyel tesislerde elektrikli ısıtıcı kablo kullanımlarının yoğunlaştığı, buhar ve sıcak su kullanılan sistemlerin azaldığı fark edilebilir. Burada dikkat çeken unsur, söz konusu kabloların güvenli olması ve farklı güçlere göre enerji verimliliğinin sağlanmasıdır. Aynı zamanda bu sistemler, kolay kontrol edilebildiği için bir adım öne çıkarlar.

Kurulum maliyetleri çok düşük olan ısıtıcı kablo sistemleri, bu sistemlere ait otomasyonlar ve her türlü kontrol mekanizması rahatlıkla adapte edilebilir biçimdedir.

Kendini Sınırlayan (Self Limiting) Kablolar

Boru hattı ısıtma ve vana ısıtma sistemleri çerçevesinde en çok göze çarpan, kendini sınırlayan kabloların kullanılmasıdır. Çünkü bu kablolar özellikle aşırı ısınma gibi kontrolden çıkıp felaket yaratabilen sıkıntıların oluşmasını engelledikleri için tercih edilirler.

Seri Dirençli Isıtıcı Kablolar

Uzun yıllar kullanılabilen ve çok yüksek sıcaklıklara dayanabilen bu kablolar, çeşitli kuruluşların sistemleri içinde değerlendirilebilirler. Isıtıcı kablolar için bakıma gerek kalmaması, sistem ve enerji kontrolünün çok kolay olması gibi konular nedeniyle tercih edilirler. Enerji sarfiyatının kontrol edilerek azaltılması işletmelerin maliyetlerini azaltacağını için bu sistemler büyük bir avantajdır.